Beyaz kiraz (Dondurulmuş) 150 gr / ÜRÜNLER / Beyaz kiraz (Dondurulmuş)

Beyaz kiraz (Dondurulmuş)

Beyaz kiraz (Dondurulmuş)

Miktar : 150 gr

Fiyatı : 50.00 TL

!!! Tükendi !!!

KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.

Bu ürün dondurulmuş üründür

Beyaz Kiraz

Kiraz ilkbaharda beyaz ve pembe renkli çiçekler açan, yaz mevsiminde ise sulu, etli meyveler veren bir ağaçtır. Meyvesi koyu kırmızı renklidir ve içinde sert kabuklu tek çekirdek bulundurur.

Latince Adı : Prunus avium

A, B1, B2, B5 ve bol miktarda C vitamini yanında perilil alkol, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyumda bulunur. Ayrıca bol miktarda fosfor içerir.

Kiraz Faydaları ve Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Yaz aylarında susuzluğu giderici olarak tüketilen ve tatlı olması sebebiyle herkes tarafından sevilen bu şifalı meyvenin vücudumuz için de birçok faydası vardır.  Boşaltım yollarına çok çeşitli faydaları bulunur. İdrar söktürücü özelliği vardır. Kabızlık sorununu da giderir. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerde ishal etkisi yapar. Bu yönüyle sindirim sistemini rahatlatması da faydaları arasındadır. Aynı şekilde hazımsızlık sorununu da gidermiş olur. Yediğiniz yiyecekleri kolaylıkla sindirebilirsiniz. Böbreklerdeki toksin maddeleri yok eder, vücuttan atılmasına yardım eder. Safra kesesinde taş, böbreklerinde kum bulunan kişilerin bu şifalı meyveyi tüketmesi tavsiye edilir. Ateş düşürücü özelliği de bulunan bu leziz meyve, aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir. İyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca vücuda güç verir ve vitamin eksikliklerini de gidermeye yardımcı olur. Bütün bu özelliklerinin yanında aynı zamanda kalp dostu bir meyvedir. Bu meyveyi tüketen kişilerde kalp ve damar hastalıkları riskine yakalanma oranında düşüş görüldüğü gibi, romatizma, eklem, kas ve kemik ağrılarına karşı da büyük fayda sağladığı belirtilmiştir. Kolesterolün dengelenmesine yardım eder. Ayrıca kan şekerinin düşürülmesine de fayda sağlar. Özellikle yaz aylarında bolca tüketilmelidir. Gut hastalığı için de yararlıdır.

Göz hastalıklarına da iyi gelen kiraz aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Eğer uyku probleminiz varsa ve stresliyseniz bolca tüketmenizi tavsiye ederiz. Düzenli tüketimi uyku sorununuzu biraz olsun çözecektir. İlla meyve olarak tüketmeniz gerekmez,  suyunu içmek de aynı faydaları sağlar ve birçok hastalığınız çözüme kavuşur. Tüm bu faydalarının yanında kanser riskini de azaltır, kansere yakalanma oranını düşürür.

Kiraz İle Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltın!

Ayrıca sigara içenler içinde çok faydalıdır. Sigaranın zararlı etkilerini azaltması da kiraz faydaları arasındadır. Eğer sigara içiyorsanız, bolca tüketmelisiniz ki sigaranın zararlı etkileri bir parça olsun vücudunuzdan dışarı atılsın. Çünkü sigaranın vücuda kattığı nikotin etkilerini azaltır.

Sadece meyvesi değil, yaprakları, çiçekleri ve meyvesinin sapları da vücut için birçok fayda sağlar. Çiçekleri öksürük, bronşit ve göğüs ağrılarının dinmesine yardım eder. Ağacının yaprakları ise ishal yapıcı yani kabızlığı giderici etki sağlar.

Bronşite Karşı Kiraz Çiçeği İle Şifa Bulun!

Göğüs ağrıları, öksürük, bronşit gibi hastalıklar için bir avuç çiçeği, 15 dk. kaynatılan suya atılır. 5 dk. kadar çiçekler kaynar suda demlendikten sonra süzülerek su içilir.

Kabızlık İçin Kiraz Nasıl Kullanılır?

Kabızlık için 7-8 adet kiraz yaprağı kaynamış suyun içine atılır. Kaynamış suyun içinde 2-3 dk. kadar kaynatıldıktan sonra yapraklar süzülerek su içilir.

Kiraz Kompostosu (Hoşafı) Nasıl Yapılır?

Sizler için lezzetli ve basit bir kiraz kompostosu tarifi hazırladık. Kompostosunun tarifi için öncelikle yarım kilo meyvenin sapları temizlenir ve yıkanır. Daha sonra derin bir tencereye 2 su bardağı şeker ve 5 bardak su dökülür. Şeker suyun içinde eriyinceye kadar karıştırılarak orta ateşte şerbet kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Şeker eridikten sonra temizlenen meyveler şekerli suyun içine atılır ve 5 dk. kadar da şekerli su ile birlikte kaynatılır. Daha sonra tencere ocaktan alınır, biraz soğuduktan sonra servis edilir.

Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Kirazı Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Gerek yaprakları gerekse sapları kullanılarak vücuda birçok fayda sağlar. Kirazın sapları kaynatılıp suyunun içilmesiyle zayıflama sağlanırken, yapraklarının suda kaynatılıp suyunun içilmesiyle de göğüs ağrıları dindirilir. Kiraz meyvesi ise yaz aylarında hepimizin iştahla tükettiği bir meyve olup buzdolabımızda çokça yer alır. Meyvesi tüketilerek hem serinleme sağlanır hem de birçok hastalığa karşı vücut direnç kazanmış olur. Ayrıca komposto(hoşafı) ve kiraz reçeli şeklinde de kiraz tüketilebilir.

Zararları Veya Yan Etkileri Nelerdir?

Tüketildikten sonra hemen üzerine su içilmesi tavsiye edilmez, bu durum hazımsızlığa ve mide şişkinliğine yol açabilir. Tam olgunlaşmamış meyveleri de tüketmemelisiniz. Çünkü ham kiraz karın ağrısına ve ishale sebep olabilir.

Kaynak:sifalibitkitedavisi.com