Kızılcık (Ergen) (DONDURULMUŞ) 100 gr / ÜRÜNLER / Kızılcık (Ergen) (DONDURULMUŞ)

Kızılcık (Ergen) (DONDURULMUŞ)

Kızılcık (Ergen) (DONDURULMUŞ)

Miktar : 100 gr

Fiyatı : 125.00 TL


KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.

Bu ürün dondurulmuştur.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda çeşitli yerlerden, televizyonlardan, kitaplardan öğrendiğimiz kadarıyla bu şifalı meyve herkesin dilindedir. Özellikleri, faydaları, şifası herkesçe merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Yazımızda kızılcık faydalarınelerdir, kızılcığın ana vatanı ve özellikleri nelerdir, hangi etken maddeleri içerir bu tip konulardan bahsettik.

Kızılcık Faydaları

Şimdi kızılcık faydaları nelerdir konusundan biraz bahsedelim. Çok eski zamanlardan beri bilinen bu meyvenin özü, kızılderililer tarafından yaraları sarmak için kullanılmıştır. Bakterilere karşı vücudu korur. İdrar yolu enfeksiyonlarını yani sistiti önler. Mesane ve böbrek iltihabını tedavi etmeye yardımcı olur. Kolesterolü dengeler, şifa bulmanıza yardım eder. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kardiyovasküler hastalıklara karşı kullanılabilir. Kan pıhtılaşması riskini azaltır. Gece görüşünü geliştirir. Bazı insanlar geceleri zor görürler, görme zorluğu çekerler. Işığı kapattıktan sonra yataklarını bile bulmakta zorluk çekerler. İşte bu dertten yakınan kişiler mutlaka kızılcık tüketmelidir. Bu şifalı bitki gözün ışık değişikliklerine uyum sağlayacak pigmenti üretmesine yardım eder. İshale karşı faydalıdır. Diyabete yani kan şekerini düzenlemeye de yardım eder. Kalp dostudur.

Kan damarlarını korur. Safra giderilmesini sağlar. Karaciğerin daha verimli çalışmasını sağlar. Etkili bir idrar söktürücüdür. Kızılcık suyu içecek olarak tüketilirse dişlerinizin taze ve temiz kalmasını yardım eder. Böbrek taşlarının oluşumunu engeller. Ve işte birçok kişinin istemediği, birçok kremler kullandığı yaşlanmayı geciktirir. Yaşlanma karşıtıdır. Düzenli olarak kızılcık suyu yada meyvesi tüketerek yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Daha uzun süre genç kalmak sizin elinizdedir. Cildin aşırı kurumasını ve kırışıklıkları engeller. Kozmetik sektöründe de krem yapımında kullanılır. Cilde canlılık kazandırır. Kızılcık reçeli yapılarak da tüketilebilir.

Kızılcık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bu şifalı meyveyi biraz tanıtmak ve özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Blueberry hill olarak da bilinir. Yaban mersini ile aynı aileden gelir. Küçük kırmızı, ekşi meyveleri bulunan çalı formunda bir bitkidir. Sokak kenarlarında yabani olarak küçük çalılar şeklinde yetişebilir. Aslında ülkemizde Trakya bölgesinde yetiştiği yerlere bende şahit oldum. Ekşi tadıyla suyu hazırlandığında herkesi kendine hayran bırakıyor. Özellikle çok eski zamanlarda kızıldereliler kırmızı kızılcık veya yaban mersinini yaraların tedavisinde kullanmışlardır. Kasım ve şubat ayları yani kış sezonunda marketlerde, manavlarda, pazarlarda taze olarak bulmanız mümkündür. C vitamini ve lif içerir. Bir bardak kızılcık suyu 45 kalori barındırır. Sakaroz, glukoz, sorbitol fruktoz içerir. Meyveler besin açısından zengindir. Meyvelerde demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, gümüş, manganez içerir. Fakat bitkinin yaprakları da flavonoidler ve triterpenoids bulundurur.

Kaynak:sifalibitkitedavisi.com