Malta eriği (Yeni dünya)(Dondurulmuş) 150 gr / ÜRÜNLER / Malta eriği (Yeni dünya)(Dondurulmuş)

Malta eriği (Yeni dünya)(Dondurulmuş)

Malta eriği (Yeni dünya)(Dondurulmuş)

Miktar : 150 gr

Fiyatı : 50.00 TL

!!! Tükendi !!!

KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.

Bu ürün dondurulmuş üründür

Yeni Dünya Meyvesinin (Malta Eriği) Faydaları

Prof. Doktor Ahmet Maranki hocamızın Deryalı Günler programında… “Pankreas ve safra kesesi turuncu bölgededir. Rengi turuncu olan yeni dünya ve kayısı yenmelidir. Yeni dünya şekil olarak safra kesesine benzer. İçindeki taşlar safra taşlarına işaret eder. Yeni dünya içindeki taşları kurutun suyunu için safra taşına iyi gelir.” söylediği biliniyor.

Genelde 4. ayın son haftasında pazarlarda görmeye başlarız 7. ayın ilk haftasında artık pazarda göremeyiz, kendine özgün mayhoş bir tadı olan yenidünyanın sağlık açısından önemli faydaları vardır. İçerisindeki yüksek besin değeri ve vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendiren lezzetli bir sağlık deposudur.

Yaprağının suyu ishale iyi geliyor

Ağacın yaprakları tanen içerir ve peklik vericidir. Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları oldukça yarar bir ishal kesicidir. Bu tıbbi etkiyi sağlamak üzere ağacın taze ya da güneş ışığı almayan havadar bir yerde kurutulmuş yapraklarının üzerine kaynar su dökülüp 10-15 dakika kadar demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. İshal durumunda, tehlikesiz ve etkili olan bu infüzyondan günde 2-3 su bardağı içilebilir.

Diyet yapanlarında beslenme programlarına dahil edebileceği Malta eriği, yüksek lif oranı ile kilo verme sürecine destek veren meyvelerdendir. Kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlayan lifler aynı şekilde düşüşü de yavaşlattığından ani acıkma krizlerini önlemektedir. Tokluk hissinin uzun süreli olmasını da sağlayan lifler, ağırlıklarının birkaç katı su emerek şişer. Malta eriği de yüksek lif oranı ile bir porsiyon tüketildiğinde hem çok yararlı hem düşük kalorili hem de uzun süre tok tutan bir öğün yerine geçecektir. Bu nedenle diyet yapanların ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi faydalı bir meyvedir.

Besin Değeri

Yenidünya meyvesi, eti ve kabuğunun turuncu renginden de anlaşılacağı A vitamini deposu ve karoten yönünden oldukça zengindir. Ayrıca B ve C vitaminleri; fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir. Bu nedenle diyabet hastalarının ölçülü tüketmesi gereken meyveler arasında bulunmaktadır.

Yeni Dünyanın yararları

Pek değerli besin maddeleri içeren meyve, göz ve cilt sağlığına önemli faydalar sağlar. Lif ve pektin yönünden de iyi bir kaynak olan yenidünya, sindirim sisteminin de dostu olduğundan bağırsakların çalışmasında etkilidir. Antioksidan etkilere sahip flavonoidler nedeniyle hücre hasarını önlüyor, kalp hastalıklarına karşı koruyor. Yenidünya ayrıca, antioksidanların etkilerini artıran malik asit ve B grubu vitaminler yönünden de son derece zengin olduğundan kansızlık için de birebirdir. Bunun yanı sıra;

Ağacın yaprakları tanen içerir ve peklik vericidir. Bu nedenle ağacın taze ya da güneş ışığı almayan havadar bir yerde kurutulmuş yapraklarının üzerine kaynar su dökülüp 10-15 dakika kadar demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. İshal durumunda, tehlikesiz ve etkili olan bu infüzyondan günde 2-3 su bardağı içile

 

Besin tablosu (100 gramında)
Enerji 47 kcal.
Toplam karbonhidrat 12.1 gr.
Protein 0 gr.

Vitaminler
A vitamini 1528 IU
C vitamini 1 mg.
Niasin 0.2 mg.
B6 vitamini 0.1 mg.
Folik asit 14 mcg.

Mineraller
Kalsiyum 16 mg.
Potasyum 266 mg.
Fosfor 27 mg.
Magnezyum 13 mg.
Demir 0.3 mg.
Çinko 0.1 mg.
Selenyum 0.6 mcg.

Diğer Faydaları

Yenidünya meyvesinde çeşitli şekerler, organik asitler, pektin maddeleri, C vitamini ve karoten bulunmaktadır.
Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder.
Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar, ince bağırsak iltihabını giderir.
Kandolaşımını düzenler.
Sinirleri güçlendirir.
Mide hastalıklarında faydalıdır.
Lumbago ve nikriste kullanılır.
Ana karnındaki ceninin düşmesini önler.
Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilince, ishal ve dizanteri hastalıklarına iyi gelir.
Yenidünya çekirdeği idrar artırıcı özelliği bulunduğundan, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalıdır.
Yenidünya yaprağının kaynatılıp içilmesi halinde şeker hastalığına iyi gelir.
Ayrıca yapraklarında çok yüksek yanıcılık ve ısı kalorisi vardır. 4 mevsim yapraklarını dökmediği için budamadan sonra yaprakları atılmadan ısınma amaçlı kullanılabilir. Mangalı tutuşturmanın çok kolay bir yoludur.

Kaynak:canimanne.com