Siyah İncir (Dondurulmuş) 150 gr / ÜRÜNLER / Siyah İncir (Dondurulmuş)

Siyah İncir (Dondurulmuş)

Siyah İncir (Dondurulmuş)

Miktar : 150 gr

Fiyatı : 60.00 TL


KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.

Bu ürün dondurulmuş üründür

5-10 metre boyunda, parçalı yapraklı, mart nisan aylarında çiçek açan meyveli bir ağaçtır. İncir ağacı genellikle sıcak bölgelerde yetişir, soğuk iklimleri sevmez. Dişi ve erkek olarak ağaçlar ayrılır, bir ağaç üzerinde hem dişi hem de erkek meyveleri bulunmaz. Tozlaşma için birden çok dişi ağacının yakınına bir tane erkek incir ağacı dikilir.

  • İncir Faydaları ve Tıbbi Etkileri

Kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda enerji verir, halsizliği ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. İçerdiği protein ile hücreleri tamir edip yenilemesi de incir faydaları arasındadır. Zengin demir minerali ile kanı güçlendirir. İncir faydaları arasında yüksek lif içeriği göz önünde bulundurularak bağırsakları yumuşatması, sindirim sistemini hızlandırması, kabızlığa iyi gelmesi ve müshil etki yapması da sayılabilir. Bağırsaklardaki probiyotik bakterileri yani iyi vücuda fayda sağlayan bakterileri korur. Basur (hemoroid) tedavisinde de bu şifalı meyve kullanılabilir. Birçok kanser türüne karşı koruyucu etki yapar. Özellikle bağırsaklardaki rahatsızlıklara iyi geldiği için bu şifalı meyvenin kolon kanserini önlediği belirtilir. Ayrıca özellikle menopoz döneminde meme kanserine karşı da koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre incir tüketen kadınların %34’ünde meme kanseri tanısında azalma görülmüştür. İçeriğindeki yüksek potasyum nedeniyle kan basıncını kontrol etmeye yardım eder. İyi bir kalsiyum kaynağı olduğundan kemikleri güçlendirir, kemiklere fayda sağlar. Osteoporoz yani kemik erimesi riskini azaltır. Öksürüğe iyi gelir.Ses tellerine ve boğaz ağrılarına fayda sağlar. Zührevi hastalıklar yani cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya yardım eder. Kansızlığı önleyici etkisi vardır.

 

Vücut için birçok faydası bulunmaktadır. Kandaki yağ oranını dengeleyerek kolesterolü düşürücü etki yapması incir faydaları arasında sayılabilir. Yağ oranının dengelenmesiyle birlikte kalp ve damar hastalıkları da engellenmiş olur. Kolesterolün engellenmesiyle birlikte kolesterolün birikebileceği bir organ olan böbrek de birikmesi ve böbrek yetmezliği hastalığının görünmesi engellenmiş olur. Koroner kalp hastalığını önler ve kalp krizi riskini azaltır. Bu şifalı meyvenin faydaları arasında kan şekerindeki ani değişmeleri engellediği, kan şekerini dengelediği de sayılabilir. Özellikle incir yaprağı diyanet yani şeker hastalığına karşı fayda sağlar. Yapılan araştırmalar, günde 1 yada 3 adet incir tüketmenin yaşlılığa bağlı olarak oluşan görme bozukluklarına iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Cinsel isteği arttırır. İncir kürü mükemmel bir cilt temizleyicisidir. Akne ve sivilcelerden kurtulmaya yardım eder. Hafızayı güçlendirir. Uykusuzluğa iyi gelir.

Zayıflamak amacıyla da kullanılabilecek olan incir, içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kolay kilo verilmesini sağlar. Tüketildiği zaman açlığı bastırır ve tokluk hissi sağlar. Özellikle kadınlar bu şifalı meyveyi tüketerek zayıflayabilir. Hatta obezite sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilir.

Bronşit hastalığı, kan yapıcı ve kolay hamile kalmak etkileri için bu şifalı bitkinin kürü uygulanmalıdır. Bronşit için incir kürü 10 gün boyunca 2 gün arayla 2 kez, kan yapıcı ve kolay hamile kalmak etkileri için ise 20 gün boyunca 1 hafta arayla 2 kez tekrarlanmalıdır.

Hemoroid (basur) ve çıbanların tedavisi için5 adet taze yaprağı toplanır, güneş görmeyen ve havadar olan bir yerde kurutulur. Yapraklar kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılır. 2 yemek kaşığı yaprak 2 bardak suda 20-30 dk. kadar kaynatılır. Kaynayan suyun biraz ılınması beklenir ve bu suya bir bez batırılarak çıbanın veya basurlu bölgenin üzerine konur. Ayrıca hemoroid yani basur tedavisi için hazırlanan sudan günde bir bardak içilebilir.

Kabızlık için yaprağı dahilen kullanılmak üzere 50 gr. kuru yaprak 1 lt. suda kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

  • İncir İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Latince adı ficus carica olan bu şifalı bitkinin meyvelerinin besin değeri yüksektir. Şeker, organik asitler, sabit yağ ve A, B, C vitaminleri içerir. Kuru incir yüksek oranda omega 3, omega 6 ve protein bulundurur. Yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içermesinin yanında sodyum ve kolesterol açısından düşük orana sahiptir. İçerdiği benzaldehit maddesi sayesinde, kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini önler.

  • İncir Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

 İncir adıyla anılır.

  • İncir Zararları Ve Yan Etkileri

Sindirim sistemine etki ettiği için mide rahatsızlığı olanlar çok fazla tüketmemelidir. Ayrıca incir yedikten sonra ağız iyi yıkanmalıdır, incir sütü ağız kenarında yaralara neden olabilir. Meyve toplanırken koparıldıktan sonra akan sütü bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir, bu yüzden meyve toplandıktan sonra ellerinizde kaşıntı yada kızarıklık oluşuyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Aşırı incir tüketimi diş çürümelerine ve ishale sebep olabilir.

  • İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

İncir kürü hazırlamak için kuru incir kullanılmalıdır. 20 adet kuru incir alınır, yıkanır. Bir çaydanlığa bir lt. su konularak 15 dk. kadar kaynatılır. Daha sonra kaynayan suyun içine incirler atılır ve 15 dk. bu şekilde incirler kaynatılır. Kaynatılan incirler ocaktan alınarak kaynayan suyun soğuması beklenir. Sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilir.

  • İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

İncir sütü halk arasında siğillere karşı kullanılmaktadır. Yaprağından çıkan süt, siğillere, basura ve vücuttaki yaralara sürülebilir. Ayrıca incir sütünün hazımsızlığı giderici etkisi de bulunur. Nezle, grip ve sıtma rahatsızlıkları için de sütü kullanılabilir.

  • Kuru İncir Nasıl Kullanılır?

Kuru incirin faydaları sayılacak olursa başlangıçta gribe karşı etkisi, öksürüğe iyi gelmesi ve balgam söktürmesi sayılabilir. Ayrıca kuru incirin çocuklara yedirilmesiyle, çocuklardaki kabızlık önlenebilir.

  • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan İnciri Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Taze tüketime uygun olması ve kuru olarak da tüketilmesi sebebiyle kolaylıkla ulaşılıp tüketilebilecek bir bitkidir. Şeker hastalığına, bağırsak iltihaplarına ve hazımsızlığa iyi gelmesi sebepleriyle günde 5 tane kadar incir tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece hastalıklara yakalanma riskleri azalacaktır.

Kaynak:sifalibitkitedavisi.com