TAZE Yeşil Erik- İthal 40gr-60gr arası / ÜRÜNLER / TAZE Yeşil Erik- İthal

TAZE Yeşil Erik- İthal

TAZE Yeşil Erik- İthal

Miktar : 40gr-60gr arası

Fiyatı : 125.00 TL

!!! Tükendi !!!

KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.

TAZE YEŞİL ERİK  ( Bu Yeşil Erik Tazedir. )-İTHAL ÜRÜN

 

Bu ürün Yerli Eriğie göre biraz daha ACIMTRAKTIR...


Kısa boylu bir ağaç olan erik ağacı, ilkbaharda çiçek açar ve daha sonra meyve verir. Kışın yapraklarını döken ağacının yapraklarının üst kısmı tüysüz, alt kısmı tüylüdür. Yapraklar elips şeklindedir. Meyveleri yeşil olabildiği gibi, olgunlaştıktan sonra kırmızı, mor, sarı gibi çeşitli renklerde de mevcuttur. Sert çekirdekli, ekşi ve sulu bir yaz meyvesidir. Latince adı prunus domestica olan bu şifalı meyve, A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra, magnezyum, demir, fosfor ve potasyum içerir.

Erik Faydaları ve Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Mayhoş tadıyla birçok kişinin severek tükettiği bu şifalı meyve, stresi ve vücut yorgunluğunu giderir. Kabızlıksorununa iyi gelerek hazmı kolaylaştırır, idrar söktürülmesine de fayda sağlaması da erik faydaları arasındadır. Aynı zamanda böbrekler içinde çok yararlıdır. Adet (regl) dönemlerinde düzensizlik yaşayan bayanların da tüketmesi gereken bir meyvedir. Ayrıca menopoz dönemindeki bayanlar için de büyük fayda sağlar. Karaciğer hastalıklarına da iyi gelir. Ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Romatizma, eklem ağrıları gibi kemikleri ağrıyan kişilerin de tüketmesinde büyük fayda vardır. Kalbi güçlendirir. Boğaz ağrıları, öksürük gibi hastalıklara iyi gelmesi de erik faydaları arasındadır.

Erik Çekirdekleri Ne İşe Yarar?

Çekirdekleri ise bağırsaklarda bulunan solucanların düşürülmesinde büyük fayda sağlar. Ayrıca bayanlar makyaj temizlemek için de kullanabilirler. Bayanların büyük sorunlarından biri de akşamları makyajlarını temizlemektir. İşte çekirdekleri makyaj temizlemek için bire birdir. Hem doğal olması hem de iyi bir makyaj temizleyici olması sebebiyle, çekirdekleri ezilip püre haline getirildikten sonra kullanılabilir. Erik faydaları vücut için olduğu kadar cilt için de etkilidir.

Diyet Yapanlar İçin Erik Tavsiyesi!

Yaz aylarının gelmesiyle beraber birçok kişi kilo vermek için çeşitli yollar dener. Zayıflamak çok kolay değildir. Öğün aralarında acıkma hissi oluştuğunda insanlar atıştırmak için bir şeyler arar. Kuruyemiş, meyve yada kraker gibi atıştırmalıklar açlığı bastırmaya yardım eder. İşte erik de diyet yapanlar için atıştırmalık olarak kullanılabilecek bir meyvedir. Açlığı bastırır, içerdiği lif sayesinde tokluk hissi yaratır.

Erik Kompostosu (Hoşafı) Nasıl Yapılır?

Erik kompostosu yaz aylarının, sıcak havaların vazgeçilmez içeceğidir. Ramazanda da susuzluğu gidermesi sebebiyle sıkça tercih edilen kompostosu aynı zamanda şifa kaynağıdır. İşte sizler için sıcak havalarda hazırlayabileceğiniz komposto tarifini hazırladık. Bir kg erik iyice yıkanır. Bir tencereye 7 bardak su ve 2 su bardağı şeker eklenerek kaynatılır. Kaynayan karışıma yıkanan meyveler, suları süzüldükten sonra eklenir. Yumuşayıncaya kadar şekerli su karışımıyla kaynatılmaya devam edilir. Yumuşadıktan sonra ocaktan alınır ve soğutulup kompostosu servise sunulur.

Erik Marmelatı Nasıl Yapılır?

 

Erik marmelatı hazırlamak için genellikle kırmızı erik tercih edilir. 1 kg kırmızı olan meyve, iyice yıkandıktan sonra çekirdekleri çıkarılır. Tencereye konularak üzerine çıkacak kadar su ilave edilir ve yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Yumuşadıktan sonra tamamen ezilmek için blendırdan geçirilir. Blendırdan geçirildikten sonra, tekrar tencereye alınır ve üzerine 3 su bardağı şeker ilave edilerek kaynatılır. İstenilen kıvama ulaşınca son olarak birkaç damla limon marmelata sıkılır ve marmelat ocaktan alınır. Soğumadan marmelatı kavanozlara doldurulur ve kavanozların ağızları sıkıca kapatılarak saklanır.

Erik Reçeli Nasıl Yapılır?

Erik reçeli kırmızı erikten hazırlanabileceği gibi can ve mürdüm eriğinden de hazırlanır. Reçeli için 1 kg meyve yıkanarak çekirdekleri çıkarılır ve istenilen büyüklükte kesilir. Kesilmiş vaziyette tencereye konur ve üzerine 5 su bardağı toz şeker ilave edilir. Yumuşayıncaya ve suları iyice çıkıncaya kadar tencerede bu şekilde bekletilir. Bekleme süresi isteğe göre değişmesiyle birlikte 3-4 saatlik bir süre yeterlidir. 3-4 saatlik süre sonunda reçeli, tencere ocağa konarak şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırılarak pişirilir. Reçel istenilen kıvama ulaştığında bir adet limon suyu sıkılarak reçele eklenir. Daha sonra tencere ocaktan alınır, reçel soğuduktan sonra servise hazırdır.

Erik Zararları Veya Yan Etkileri Nelerdir?

Tuz ile beraber yemeyi hemen hemen herkes çok sever. Fakat özellikle yüksek tansiyon hastalarının fazla tuz tüketmesi oldukça sakıncalıdır. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının eriği tuzla birlikte tüketmemesi tavsiye edilir.

Kaynak:sifalibitkitedavisi.com