Yeşil İncir (Dondurulmuş) 150 gr / ÜRÜNLER / Yeşil İncir (Dondurulmuş)

Yeşil İncir (Dondurulmuş)

Yeşil İncir (Dondurulmuş)

Miktar : 150 gr

Fiyatı : 60.00 TL


KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR.

Bu ürün dondurulmuş üründür

Turna Yemişi ( iNCİR )Nedir ?Faydaları Nelerdir

Kış mevsiminde olduğumuz bu günlerde doğal yoldan bağışıklığımızı arttırarak soğuk algınlığı ve grip semptomlarından olduğunca az etkilenmeye çalışmamız gereklidir.

 Aralık 2013 de tamamlanan yeni bir klinik araştırma turna yemişinin bağışıklık sistemine destek olarak bu tip semptomları azalttığını belgelemiştir. Yalnız bu araştırmanın detaylarına girmeden öncelikle turna yemişi hakkında biraz bilgi vermek yerinde olacaktır.

İngilizce adı ‘Cranberry’ olan bu üzümsü meyvenin isminin tercümesinde bazı yanlışlıklar yapılarak ‘kızılcık, yaban mersini’ gibi aynı türe ait meyveler ile özdeşleştirildiği görülse de aslında cranberry, kızılcık ya da yaban mersini değildir. Vaccinium cinsine giren meyvelerde ismi “Crane = Turna ve Berry = Yemiş” den gelen turna yemişi ülkemizde Karadeniz bölgesinde üretilmeye çalışılmaktadır fakat acı olduğundan taze tüketimi pek tercih edilmemekte, parçalanıp, kurutulduktan sonra tatlandırılarak aktarlara ulaşmaktadır. Kırmızı renktedir ve tatlandırılmış olduğu için şeker hastalarının tüketimine uygun değildir.

Turna Yemişinin faydaları

 Anti-aging yani yaşlanmanın yavaşlatılması, hafıza ve beyin hastalığı Alzheimer, kanser, böbrek sorunları, antioksidanlar, yakın ve uzak görme bozuklukları gibi skıntılar etkili bir tedavi olarak alınabilirken,  Meyveleri yüksek miktarda A, C, E vitaminleri, demir, betakaroten ve lif içermektedir.

Yaban mersininin tıbbi olarak en önemli kullanım alanı diüretik (idrar söktürücü) etkisinden dolayıdır. Yaban mersini içerdiği antosiyanlardan dolayı idrar söktürücü özelliktedir, idrar yollarını yıkamak amacıyla kullanılır. Özellikle premenopozda (menopoz öncesi dönemde) kadınlar çok sık idrar yolları enfeksiyonu geçirirler. Yaban mersini, idrar yolları enfeksiyonlarında görülen idrar yaparkenki acı ve yangıyı azaltır.

Yaban mersini ayrıca antioksidan özelliğiyle çok iyi bir damar koruyucudur. Damar, dolaşım sistemi güçlendiricisi, koruyucusudur. Koroner kalp hastalıkları, kolesterol ve ateroskleroz (damar daralması) riskini azaltıcıdır.

Aynı zamanda antibakteriyel etkisi kuvvetlidir, en tehlikeli bakterilerden olan E.coli’ye karşı dahi kullanılabilir. Yaban mersini tüm bu özellikleriyle kanser riskini azaltan gıda destekleri arasına girmeyi başarmıştır.

Turna Yemişinin Nasıl Kullanılır

Bu özelliğinden faydalanmak için yaban mersini suyunu içmek, ya da bizim geleneksel olarak yaptığımız gibi kompostosunu yapıp içmek en güzel yoldur.