Yeşil Mandalina (TAZE) 200 gr / ÜRÜNLER / Yeşil Mandalina (TAZE)

Yeşil Mandalina (TAZE)

Yeşil Mandalina (TAZE)

Miktar : 200 gr

Fiyatı : 15.00 TL

!!! Tükendi !!!

Yeşil Mandalina

 

Yeşil Mandalina, Mandalina kış mevsimi meyvesidir. C Vitamini deposu olan mandalina Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Bir çok faydaları vardır. Kışın özellikle C vitamini deposu olduğu için soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Genellikle insanlar sarı olanını tercih ederler, oysa yeşil mandalina sararmış olandan daha faydalıdır. Neden derseniz hiç bir işlem görmeden dalından koparıldığı şekildedir. Mandalina toplandıktan sonra kapalı bir yere konarak etilen gazı ile sarartılıyor, parlak görünmesi ve dayanıklı olması için parafinle (mumla) kaplanıyor.

Yeşil mandalina renginin yeşil olması işlem görmediği anlamına gelir ve daha sağlıklıdır. Tadı biraz ekşimsi, mayhoş olmakla birlikte oldukça lezzetli meyvedir. Bir çok hastalığa da faydası olduğu saptanmıştır. Araştırmalara göre mandalinaya rengini veren karoten nedeniyle karaciğer hastalıkları, damar sertliği ve şeker hastalıkları riskini azaltmaktadır, içeriğinde bulunan potasyum sayesinde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu saptanmıştır.

Yeşil mandalina ince kabuklu ve kolay soyulan bir meyve olduğu için çocuklar severek yerler. Günde iki üç tane yenmesi gerekir.yeşil mandalina taze olarak tüketildiği gibi meyve suyu, marmelat, reçel, tatlı ve şerbet yapımında da kullanılır. Ayrıca kabukları pasta ve keklerde kullanıldığında hoş bir koku ve tat verir.